X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

روز نجات ملی

دوشنبه 27 خرداد‌ماه سال 1387 ساعت 07:29 ق.ظ
در ماه اکتبر سال 1991 آذربایجان استقلال خود را بدست آورد. ولی در اولین سالهای استقلال اوضاع داخلی در کشور متشنج و بحران حکومتی ایجاد شده بود. در همه عرصه های زندگی اجتماعی هرج و مرج بی حد و حصری جریان داشت. وضعیت ارتش نیز وخیمتر گردیده و فرار از خدمت نظام وظیفه افزایش روزافزون داشت. تجاوز ارمنستان روز به روز تقویت پیدا می کرد. در زمینه اداره حکومت در آذربایجان خلأ ایجاد شده بود. در کشور نوپای آذربایجان افراد گوناگون و گروههای مختلفی به قصد تصاحب قدرت به مبارزه بر می خواستند. جبهه خلق که از تاریخ 14 می 1992 به قدرت رسیده بود، از روز اول با فعالیتهای غیر سالم خود ناتوانی در اداره کشور را نشان داد. لینک

در تابستان سال 1993 خطر جنگ داخلی در آذربایجان پیدایش یافت. در یک چنین روز سخت و دشوار میهن، مردم از حیدر علی اف فرزند شایسته آذربایجان برای سامان دهی امور به باکو دعوت کردند. حیدر علی اف با قبول دعوت مصرانه مردم و محافل دولتی، روز 9 ژوئن وارد باکو شد.

حیدر علی اف ظرف کوتاه مدت موفق به جلوگیری از جنگ داخلی در آذربایجان شد. روز 15 ژوئن 1993 حیدر علی اف رئیس شورای عالی آذربایجان انتخاب گردید. بدینوسیله، 15 ژوئن بعنوان روز نجات ملی وارد تاریخ آذربایجان شد. مجلس ملی با درخواست مردم در ماه ژوئن سال 1997 این روز را جشن اعلام کرد.

بر اساس قانون کار جمهوری آذربایجان، در صورت مصادف بودن روزهای استراحت با روزهای عید، این روز استراحت به روز کاری بعدی منتقل می شود. برای همین، در آذربایجان امسال 16 ژوئن بعنوان روز غیر کاری محسوب خواهد شد.

دختر:مامان! ما هم روز نجات ملی داریم؟ 

مامان: هنوز نه !

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo