X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

اهمیت کار زنان

دوشنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1385 ساعت 11:50 ق.ظ

امروز مقاله جالبی در هفته نامه اکونومیست خوندم و فکر کردم شاید بد نباشه قسمتهای از اون رو اینجا بیارم ( البته با ترجمه خودم!) اگه فارغ از مسائل موجود بهش نگاه کنیم می بینیم که بیراه هم نمی گه و در واقع جوامع بدلایل واهی ! خودشون رو از پیشرفت محروم کرده اند ( بدلیل عدم استفاده از نیروی کار نیمی از جامعه )  و خیال هم ندارند نظرشونو عوض کنند !!

 

-حتی امروزه در دنیای پیشرفته و مدرن بررسی ها نشان می ده پدر و مادر ها  ترجیح می دند که به جای دختر نوزادشون پسر باشه! یکی از دلایل قدیمی اینکه چرا پسرها بیشتر مورد توجه هستند اینه که  ا نتظارمیره آنها  نیازهای مالی والدین خودرا در سنین پیری برآورده کنند.

زمان آن رسیده که والدین دوباره فکر کنند شاید بهتر باشه که روی دختر ها سرمایه گذاری کنند.

 

دختر ها در مدرسه نمره بهتری می گیرند و در بیشتر کشورهای توسعه یافته زنها بیشتر از مردها به دانشگاهها راه پیدا می کنند بنابراین زنها شرایط بهتری برای بدست آوردن شغل مناسب در قرن 21 ام - که در آن روی توانائیهای مغزی بیشتر از زور بازو حساب می شه- دارند.

بررسی ها نشان داده که زنها بطور مداوم بازده مالی بهتری نسبت به مردها دارند.

 

علاوه بر این افزایش در نیروی کار زنان در کشورهای غنی مهمترین عامل پیشرفت در چند دهه اخبر این کشورها بوده .

این درسته که هنوز هم زنان دستمزد کمتر و پستهای پائین تری رو در شرکتها دارند  اما همانطور که در سالهای آتی  پیشداوری ها کمرنگنر می شوند زنان شانس بیشتری برای فعالیت بیشتر و در نتیجه در امد بیشتر خواهند داشت.

 

دولتها هم باید از این نیروی کار نهفته استقبال کنند زنان بحق از سالها استثمار شکایت می کنند با وجود این اقتصاد دانان معتقدند که حتی این استثمار به اندازه کافی نبوده!!زنان مهمترین منابع استفاده نشده  هستند!

بکار گیری صحیح از نیروی کار آنها یکی از راهها برای حل مصیبتهای موجود شامل کاهش جمعیت و فقر محسوب میشه.

 

مطالعات نشان داده زنان بیشتر مایل هستند برای پیشرفت و توسعه سلامتی و تعلیم وتربیت و از بین بردن فقر سرمایه گذاری کنند تا ساختن تانک و بمب!!

 

از قدیم گفته اند زنان باید دوبرابر مردان کار کنند تا کارشون نصف کار مردها ارزش گذاری بشه!! خوشبختانه این برای آنها زیاد سخت نیست !-

 

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo